Elektronik

Kontrolün Olmazsa Olmazı: TL431

Güç kaynaklarının en önemli ayağı geri besleme katıdır. Devre tüm değerlerini istenen referans değerine ulaşmak için hareket eder ve eğer tasarımda bir sıkıntı yoksa, geliştirilen güç katı istenen gerilim ya da akım değerinde çalışır.

İster lineer ister switch mode olsun, geri besleme katının en önemli elemanı sıcaklıkla değişim aralığı yok denecek kadar az olan “referans” elemanıdır.

Bu ihtiyaç, özellikle 1970 dolaylarına kadar zener diyotlar ile sağlansa da, switch mode güç kaynaklarının bilgisayarlarda yaygınlaşmasıyla birlikte kompakt, ucuz ve sorun çıkarmayan referans kaynağına ihtiyaç duyulmuş ve 1970’lerin başında öncelikle TL430 ve sonrasında 1976’da ise TL430’un geliştirilmiş versiyonu TL431 elektronikçilerle buluşmuştur. O tarihten bu yana bir kaç iyileştirmenin yanında yapısal anlamda bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Yaklaşık 40 yıllık mazisine rağmen bugün hemen hemen her güç kaynağının içerisinde kolaylıkla bulunabilecek TL431, çok farklı kılıf seçenekleri, hata oranının azlığı ve ucuz olması nedeniyle günümüzde, bir çok rakibi olmasına karşın hala çok sayıda kullanılmaktadır.

Kaynak: Fırat Deveci

İlgili Yazılar